
Collins Fabric Chair
$2,851.00 Original price was: $2,851.00.$1,848.99Current price is: $1,848.99.

Jupiter Brown Fabric Chair
$2,149.00 Original price was: $2,149.00.$1,388.99Current price is: $1,388.99.
Kincord Recliner
"*" indicates required fields
SKU:
1310425
Category: Outlet Recliners
Description
Ultra cool, ultra contemporary and ultra comfortable, this rocker recliner sports a fabulous faux leather enhanced with jumbo stitching for fashion-forward flair. “Divided” cushion design on the back and footrest is indulgent yet anything but bulky. Scooped sides give the pillow top armrests that much more allure.
Additional information
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 34 × 34 in |
| Color | Black/Gray, Midnight |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Nerviano Recliner
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 32 × 30.25 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
Falkirk Recliner
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 40 × 33 in |
| Color | Black/Gray, Steel |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Welota Recliner
| Weight | 91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 39 × 27 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Keskin Oversized Swivel Accent Chair
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 58 × 39 in |
| Color | Brown/Beige, Sand |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
Holcroft Recliner
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.25 × 41.75 × 25.75 in |
| Color | Black/Gray, Quarry |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Lorreze Power Lift Recliner
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.5 × 37 × 33.13 in |
| Color | Brown/Beige, Driftwood |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Renbuen Recliner
| Weight | 131.45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 43 × 34 in |
| Color | Black/Gray, Smoke |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Next-Gen DuraPella Power Recliner
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 34.38 × 29.5 in |
| Color | Brown/Beige, Sand |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |










