
Jupiter Brown Fabric Chair
$2,149.00 Original price was: $2,149.00.$1,388.99Current price is: $1,388.99.

Deaza Accent Chair
$629.99
Mitchiner Recliner
"*" indicates required fields
SKU:
7620425
Category: Outlet Recliners
Description
The Mitchiner rocker recliner is the ideal seat for one. This recliner is plush in all the right places, and will support you for longer than you can binge watch your favorite TV show. The neutral upholstery begs for a patterned throw pillow and some of your time. A recliner that’s this easy breezy belongs in your home.
Additional information
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 40 × 30 in |
| Color | Black/Gray, Fog |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Markridge Power Lift Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 30.5 × 26.5 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Ballinasloe Platinum Recliner
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 33 × 34 in |
| Color | Black/Gray, Platinum |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Falkirk Recliner
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 40 × 33 in |
| Color | Black/Gray, Steel |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Holcroft Recliner
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.25 × 41.75 × 25.75 in |
| Color | Black/Gray, Quarry |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Tulen Recliner
| Weight | 106 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 33 × 34 in |
| Color | Brown/Beige, Mocha |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Boxberg Power Recliner
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 40 × 34 in |
| Color | Bark, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Screen Time Power Recliner
| Weight | 122 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.25 × 35.38 × 34 in |
| Color | Black/Gray, Stone |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Next-Gen DuraPella Power Recliner
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.25 × 34.5 × 29 in |
| Color | Black/Gray, Slate |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |










