CT5014-SD – Charleston Large Nightstand-Sand
"*" indicates required fields
Description
The Charleston Large Nightstand is a decidedly modern piece crafted of Mahogany solids and Saguran raffia, hand woven on the island of Bohol in the central Visayas region of the Philippines. Hand woven from the fibers of the Tipot palm tree this raffia features a rich dimensional depth not found in lesser machine woven grasscloth. A single soft close drawer above a removable tempered glass shelf gives ample storage. Lay on tempered glass top included.
Product Details
| Material | Raffia, Mahogany Solids |
|---|---|
| Notes | Mahogany solids & Raffia wrapSingle soft-close drawer with chrome plated hardware above removable tempered glass shelfIncludes 1/4″ lay-on glass top |
| Volume | 18 cft |
| Weight | 113 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 113 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 30 × 30 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.