Open Nightstand
Call for Price
CT5014-SD - Charleston Large Nightstand-Sand
Call for Price
Maddie Extra Wide Chaise Lounge
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Maddie is a double-wide chaise meant to take lounging to the next level. Inspired by our Madison series, Maddie is designed with a plush pillow back featuring our premium 25% feather/75% fiber fill. Once you stretch out to relax, you might not want to leave its plush, sink-right-in comfort. Designed with a transitional track arm, and available in leather alternative, fabric, or accent covers, Maddie complements any style of room.
Product Details
| Cover | All Palliser Accent Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Fabrics |
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Default Cover | Torrey Cashmere |
| Depth | 65.00 |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish (on leather and select fabrics) |
| Features | Cupholder |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 35.00 |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
| Seating | Loose seat cushions with fibre filling. Cushions are not attached to the frame and can be easily removed. |
| Seating | Loose back cushions are 25% feather/75% ball fiber encased in down proof ticking, preventing feathers from poking through. Cushions can be easily removed from frame. |
Additional information
| Dimensions | 65 × 73 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Maddie |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Paula Deen by Craftmaster Chairs
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.