Shiloh 2 Drawer Liv360 Nightstd
"*" indicates required fields
Description
This transitional style bedroom collection comes in a natural Champagne finish complimented by hardware in a soft aged bronze finish. Enjoy elegant, rounded legs and details reminiscent of beloved mid-century designs with features and so much more.
Product Details
| 3-Way Touch Pathway Lighting | Illuminate the pathway in front of your nightstand with three levels of brightness to provide safe nighttime walking. |
|---|---|
| Canted AC Outlets | The angled electrical outlet provides easy access to power your devices and allows furniture to be placed closer to the wall. |
| Cedar Lined Bottom Drawers | Known for its pleasant aroma, cedar absorbs unwanted odors and wards off moths, making it a perfect material to store seasonal linens and clothing! |
| Dovetail Joinery | A construction technique that will ensure long-lasting strength and durability. |
| Felt Lined Top Drawers | The beautiful premium felt lining helps protect delicate items and reduces movement of objects while opening and closing the drawer. |
| Full Extension, Steel Ball Bearing Drawer Slides | Premium full extension, steel ball bearing drawer slides provide quiet, smooth and reliable drawer function. The low friction steel slides are designed to withstand daily use. |
Additional information
| Dimensions | 18 × 28 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Aspen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Champagne |
| Style | Transitional |
| Collection | Shiloh |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Shiloh 1 Drawer Nightstand
Shiloh Cal King Rails W/ Decking
Shiloh Chest
Shiloh Dresser
Shiloh Full Low Profile Fb
Shiloh Full Panel Hb
Shiloh Full Rails W/ Decking
Shiloh King Low Profile Fb
Related products
Maidstone Nightstand, Woven Jute
Surrey Hills Open Nightstand, Stone Top
Avaline Carmen Three Drawer Nightstand
Sanctuary Bedside Table
| Weight | 78.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 29 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.