Shaggy 2720 Power Lay Flat Recliner w/Zero Gravity
Call for Price
Austin Medium
Call for Price
Abby STOOLS 40358-26/25LFNA
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
The ABBY stool will look great in your modern farmhouse or transitional-style kitchen. Its backrest made of hand-woven Danish cord and solid wood is a perfect match with today’s interiors that emphasize natural materials and the warmth of wood. Its curved and upholstered seat, along with its sturdy metal base, will ensure comfort and tastefulness in your welcoming home!
Product Details
| Hand-woven danish cord backrest with a solid birch wood frame | Yes |
|---|---|
| Product made of superior North American steel | Yes |
| Painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: tested for up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
Additional information
| Dimensions | 23.25 × 19 × 43.75 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | LF Monsoon |
| Style | Transitional |
| Collection | Abby |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Abby CHAIRS 30358/25LFNA
Related products
Americana Modern Dining Bar Complete 78 In. With Quartz
Americana Modern Dining Bar Stool 30 In.
Pure Modern Dining Upholstered Swivel Barstool
Jade Counter Stool
Jetson Bar Stool
Kairu Bar Stool
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 35 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Kairu |
| Features | Swivel |
Thayer Outdoor Counter Stool
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 27 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Thayer |
| Features | Fabric |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.