Belfort Leather Counter Stool - Chestnut Brown
Call for Price
Carlo Leather Square Ottoman
Call for Price
Belfort Leather Counter Stool
"*" indicates required fields
Description
The Belfort Counter Stool combines sleek modern design with understated elegance. Featuring a slim metal frame with a brushed finish, it offers durability and contemporary style. The padded seat, upholstered in a soft, neutral fabric or leather, provides comfort, while the low backrest adds a subtle touch of support. Perfect for kitchen islands or high-top tables, the Belfort Stool enhances any space with its minimalist sophistication.
Product Details
| Overall Dimensions | 15”W x 15”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Iron |
| Colors | Cocoa Brown |
| Weight | 13.11 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 26″ |
| Seat Width | 15″ |
| Seat Depth | 15″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Composition | Foam and Fiber |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 500 |
| Material Cleaning Code | X |
Additional information
| Weight | 13.11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 15 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cocoa Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Belfort |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Belfort Leather Counter Stool – Chestnut Brown
Related products
Americana Modern Dining Bar Complete 78 In. With Quartz
Lodge Dining Swivel Counter Stool
Calhoun Counter Stool
Fiddler Counter Stool
Jetson Bar Stool
Lanai Counter Stool
Thayer Outdoor Counter Stool
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 27 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Thayer |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.