Back to products
Saybrook Lateral File Cabinet Rustic Oak
Call for Price
Betty STOOLS 44434-26WE/1B25KXF4
"*" indicates required fields
Description
Make your kitchen a warm and welcoming place with the Betty swivel stool from Amisco! With its thick padded seat and backrest, you will enjoy unparalleled comfort during your dinners and family gatherings around the kitchen island. Available in three different color combinations, you will surely find the one that fits your décor to perfection.
Product Details
| Included: 1 stool and hardware | Yes |
|---|---|
| 360-degree swivel without memory return | Yes |
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
Videos
Additional information
| Dimensions | 22 × 19 × 37.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Grey Polyester |
| Style | Contemporary |
| Collection | Betty |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Betty CHAIRS 34434-WE/1B25KXF4
Betty CHAIRS 34434-WE/1B52HTF4
Related products
24″ Ladderback Counter Stool
Blue Leroy Counter Stool
Country Woven Kubu Counter Stool
Jade Counter Stool
Kairu Bar Stool
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 35 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Kairu |
| Features | Swivel |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.