Bose Hide Counter Stool
"*" indicates required fields
Description
Expertly crafted with a hammered iron frame in dark bronze, the Bose Stool features a luxurious hair-on-hide leather seat. Its unique texture, sturdy sidebars, and floor protectors make it a durable and stylish choice for kitchen islands.
Product Details
| Overall Dimensions | 16”W x 16”D x 26”H |
|---|---|
| Materials | Embossed Hammered Iron, Hair on Hide |
| Colors | Dusty Cream |
| Weight | 22 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 26″ |
| Seat Width | 16″ |
| Seat Depth | 16″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Removable |
| Rub Count | 15000 |
| Material Cleaning Code | SW |
Additional information
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 26 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dusty Cream |
| Style | Rustic |
| Collection | Bose |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Bose Hide Counter Stool
Bose Hide Counter Stool
Bose Hide Round Coffee Table
Related products
Pure Modern Dining Upholstered Swivel Barstool
24″ Ladderback Counter Stool
Blue Leroy Counter Stool
Hidden Treasures Adjustable Height Pub Stool
Jetson Bar Stool
Kairu Bar Stool
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 35 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Kairu |
| Features | Swivel |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.