Bose Hide Counter Stool
Call for Price
Strapling Leather Dining Chair
Call for Price
Bose Hide Counter Stool
"*" indicates required fields
Description
Expertly crafted with a hammered iron frame in dark bronze, the Bose Stool features a luxurious hair-on-hide leather seat. Its unique texture, sturdy sidebars, and floor protectors make it a durable and stylish choice for kitchen islands.
Product Details
| Overall Dimensions | 16”W x 16”D x 26”H |
|---|---|
| Materials | Embossed Hammered Iron, Hair on Hide |
| Colors | Canyon Sand |
| Weight | 22 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 26″ |
| Seat Width | 16″ |
| Seat Depth | 16″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Removable |
| Rub Count | 15000 |
| Material Cleaning Code | SW |
Additional information
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 26 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Canyon Sand |
| Style | Rustic |
| Collection | Bose |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Bose Hide Counter Stool
Bose Hide Counter Stool
Bose Hide Round Coffee Table
Related products
Americana Modern Dining Bar Complete 78 In. With Quartz
Americana Modern Dining Bar Stool 30 In.
Pure Modern Dining Upholstered Swivel Barstool
Sundance Dining – Sandstone Swivel Bar Stool Dining
Country Woven Kubu Counter Stool
Gray Fiddler Counter Stool
Kairu Bar Stool
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 35 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Kairu |
| Features | Swivel |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.