
Armina Right-Hand Facing Power Recliner with Power Headrest
Call for Price
Shoreline Sea Salt Panel Bed
Call for Price
CT4001B-PN-FL – Litchfield Bar Stool-Peninsula/Flax
"*" indicates required fields
Description
Our Litchfield bar stool is a classic silhouette, with pretty tapered legs and a simple square back and arms. Exceptional here as it is rendered in beautiful mahogany solids with open, woven peel caning all hand applied in a intricate pattern to form the back details. An upholstered seat in linen like flax colored fabric. Also available as dining arm and side chairs.
Product Details
| Material | Mahogany Solids, Cane |
|---|---|
| Notes | Mahogany solids & caning with Flax color upholstery, Pewter finish metal footrest |
| Volume | 15 cft |
| Weight | 35 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 20 × 42 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Litchfield |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
CT4001A-MK-FL – Litchfield Arm Chair-Mink Grey/Flax
CT4001A-PN-FL – Litchfield Arm Chair-Peninsula/Flax
CT4001B-MK-FL – Litchfield Bar Stool-Mink Grey/Flax
Related products
Lodge Dining Swivel Counter Stool
Pure Modern Dining Upholstered Swivel Barstool
Charleston Forge Bar and Game Room Wood Seat Counterstool
| Brand | Charleston Forge |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Transitional |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.