Leather Prescott Counter Stool
"*" indicates required fields
Description
Sleek and modern, the Leather Prescott Counter Stool is a minimalist masterpiece. Built with a solid wood frame, it features a honey-toned leather seat and back, combining comfort with contemporary style. Its straight, clean lines make it an ideal choice for a kitchen bar or high-top table, bringing sophistication to any space.
Product Details
| Item Weight | 11 |
|---|---|
| Materials | Oak and Tufted Linen |
| Weight Capacity | 250lbs. |
| Dimensions | W:18 x D:19 x H:36 |
Additional information
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 18 × 36 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | Brown |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Leather |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Leather Madrid Side Chair
Leather Prescott Chair
Related products
Americana Modern Dining Bar Complete 78 In. With Quartz
24″ Ladderback Counter Stool
Calhoun Counter Stool
Gray Fiddler Counter Stool
Kairu Bar Stool
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 35 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Kairu |
| Features | Swivel |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.