Wembley 458 Power Headrest w/Lumbar Lay Flat Reclining Sofa
Call for Price
Sydney Storage Table 6048
Call for Price
Madison STOOLS 41406-30/52CB47
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
You love the soothing, down to earth look of this welcoming style, with its wood accents and warm, irresistibly tasteful colors. Chez vous, old-fashioned finishes and textures pair perfectly with floral prints, stripes, and understated checks, and cherished family objects enhance the ambience. Let your love of all things country shine through in your décor — it’s a great way to live!
Product Details
| 180-degree swivel with memory return | Yes |
|---|---|
| Metal backrest with solid wood accent (birch) | Yes |
| Product made of superior North American steel | Yes |
| Painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: tested for up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
Additional information
| Dimensions | 20.875 × 17.5 × 44.25 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Brown |
| Detail Color | CB Pebble |
| Style | Rustic |
| Collection | Madison |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Madison STOOLS 41406-26/52CB47
Related products
Pure Modern Dining Upholstered Swivel Barstool
Country Woven Kubu Counter Stool
Gray Fiddler Counter Stool
Jetson Bar Stool
Kairu Bar Stool
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 35 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Kairu |
| Features | Swivel |
Thayer Outdoor Counter Stool
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 27 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Thayer |
| Features | Fabric |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.