Cloud 12 6541 Power Lay Flat Chaise Recliner
Call for Price
Plank Table 4860P w/ 1-18 Leaf
Call for Price
Mathilde STOOLS 41340-26/52HT
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
The MATHILDE swivel stool goes perfectly with your Farmhouse look inspired by pretty country houses decorated with care and good taste. Designed for a warm and welcoming place, it looks its best when surrounded with solid wood and natural fiber textiles. Its unique design creates that authentic, classic, soothing and timeless cachet while keeping your comfort in mind. Your kitchen island will finally meet the perfect stool.
Product Details
| 360-degree swivel without memory return | Yes |
|---|---|
| Product made of superior North American steel | Yes |
| Painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: tested for up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
Videos
Additional information
| Dimensions | 22.25 × 18.5 × 42.125 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | HT Shiitake |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Mathilde |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Mathilde CHAIRS 30340/52HT
Mathilde STOOLS 40340-26/52HT
Mathilde STOOLS 40340-30/52HT
Related products
Americana Modern Dining Bar Complete 78 In. With Quartz
Pure Modern Dining Upholstered Swivel Barstool
Sundance Dining – Sandstone Swivel Bar Stool Dining
Calhoun Counter Stool
Jetson Bar Stool
Kairu Bar Stool
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 35 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Kairu |
| Features | Swivel |
Swoop Arm Uph Stol 2in-sl
Thayer Outdoor Counter Stool
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 27 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Thayer |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.