AE-22-1065 - Hughes Sofa
Call for Price
Brentwood Bookcase(No Lock) White Oak
Call for Price
Morgan Swivel stool 44475-30WE/1B53DHF4
"*" indicates required fields
SKU:
44475-30WE/1B53DHF4
Category: Barstools
Tags: Amisco, Barstools, Cream, Made In Canada, Off White Faux Leather
Description
The clean lines of the MORGAN stool add personality to your kitchen without stealing the show. It’s the perfect timeless stool for your decor and its all-purpose style fits perfectly in modern kitchens. Plus, with its 360 degree swivel, it makes it easy to slide your legs under the kitchen island.
Product Details
| Included: 1 stool and hardware | Yes |
|---|---|
| 360-degree swivel without memory return | Yes |
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
Videos
Additional information
| Dimensions | 21.125 × 17.25 × 40.125 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Off White Faux Leather |
| Style | Contemporary |
| Collection | Morgan |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Morgan STOOLS 44475-26WE/1B25EVF4
Morgan STOOLS 44475-26WE/1B25KZF4
Morgan STOOLS 44475-26WE/1B53DHF4
Morgan STOOLS 44475-26WE/1B53KZF4
Related products
Blue Leroy Counter Stool
Calhoun Counter Stool
Country Woven Kubu Counter Stool
Gray Fiddler Counter Stool
Jetson Bar Stool
Kairu Bar Stool
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 35 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Kairu |
| Features | Swivel |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.