88-5006 - 6' High Upholstered Screen
Call for Price
Atwood Writing Desk Rustic Oak
Call for Price
Nolan STOOLS 44240-26WE/1B96BAF4
"*" indicates required fields
SKU:
44240-26WE/1B96BAF4
Category: Barstools
Tags: Amisco, Barstools, Gray, Pale Grey Beige Polyester
Description
Ah, that special haven where everything is soft, elegant, romantic—and glamorous. You love the feminine lines of the furniture and the stylish sophistication of the ornamentation.
Product Details
| Included: 1 stool and hardware | Yes |
|---|---|
| Solid wood legs (birch) | Yes |
| Footrest protected by a black metal plate | Yes |
| 360-degree swivel without memory return | Yes |
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
Additional information
| Dimensions | 21 × 22.25 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Pale Grey Beige Polyester |
| Style | Glam |
| Collection | Nolan |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Americana Modern Dining Bar Stool 30 In.
Charleston Forge Bar and Game Room Wood Seat Counterstool
| Brand | Charleston Forge |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Transitional |
24″ Ladderback Counter Stool
Jade Counter Stool
Jetson Bar Stool
Kairu Bar Stool
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 35 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Kairu |
| Features | Swivel |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.