Umbria 26″ Counter Stool
"*" indicates required fields
Description
The Umbria Stool blends sleek vertical channeling with a rich, top-grain leather seat, paired with sturdy iron legs. Its tasteful design exudes understated luxury, making it the perfect addition to any space where refined style and comfort meet. A versatile piece that enhances both modern and classic interiors with effortless charm.
Product Details
| Overall Dimensions | 22.8”W x 23.6”D x 37”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Iron |
| Colors | Jet Black |
| Weight | 25.6 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 26″ |
| Seat Width | 20″ |
| Seat Depth | 19″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 32″ |
| Rub Count | 600 |
| Material Cleaning Code | S |
Additional information
| Weight | 25.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.6 × 22.8 × 37 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Jet Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Umbria |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Umbria 30″ Bar Stool
Umbria Dining Chair
Umbria Leather Dining Chair
Related products
Lodge Dining Swivel Counter Stool
Charleston Forge Bar and Game Room Wood Seat Counterstool
| Brand | Charleston Forge |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Transitional |
24″ Ladderback Counter Stool
Jade Counter Stool
Thayer Outdoor Counter Stool
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 27 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Thayer |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.