D78-54RG-SLT - Outdoor Dining 54" Grc Round Top
Call for Price
Abyss Table Lamp
Call for Price
Vail Leather Saddle Bar Stool
Solid hardwood bar stool with a leather saddle seat and a compact footprint to maximize seating at the bar.
"*" indicates required fields
Description
Slide up to the bar with the smooth moves and easy assurance of a neighborhood regular on the Vail Leather Saddle Bar Stool. Enjoy the solid wood stool while using its minimal footprint to maximize seating as you gather friends and family around. Ensure luxe comfort and boost its style quotient by upholstering the seat with one of Bassett’s many refined leathers. This stool is also available in counter height or with fabric upholstery.
Additional information
| Weight | 16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 32 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Auburn Maple |
| Style | Contemporary |
| Collection | Vail |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Vail Leather Saddle Counter Stool
Vail Leather Saddle Counter Stool
Vail Leather Saddle Counter Stool
Vail Saddle Bar Stool
Vail Saddle Bar Stool
Vail Saddle Bar Stool
Vail Saddle Counter Stool
Vail Saddle Counter Stool
Related products
Americana Modern Dining Bar Stool 30 In.
Hidden Treasures Adjustable Height Pub Stool
Swoop Arm Uph Stol 2in-sl
Thayer Outdoor Counter Stool
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 27 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Thayer |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.