Visconti STOOLS 41253-30/56KX46
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
We love to mix different materials, and the Visconti swivel stool is a great example of it: Look at those solid wood (birch) legs paired with a metal footrest allowing for different combinations of colors and finishes! Its padded seat and backrest bring all the comfort that you need to enjoy time with your family around the kitchen island.
Videos
Additional information
| Dimensions | 22 × 19.25 × 41.125 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | KX Boardwalk |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Visconti |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Visconti STOOLS 41253-26/56KX46
Related products
Americana Modern Dining Bar Complete 78 In. With Quartz
Sundance Dining – Sandstone Swivel Bar Stool Dining
24″ Ladderback Counter Stool
Blue Leroy Counter Stool
Kairu Bar Stool
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 35 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Kairu |
| Features | Swivel |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.