Today’s Hours Getting Hours
Wayne 26″ Counter Stool
"*" indicates required fields
Description
With supple top-grain leather and a sturdy ash wood frame, the Wayne Counter Stool offers an inviting blend of comfort and style. Thoughtfully designed soft curved legs add a touch of subtle sophistication. A statement piece designed for both luxurious dining and lasting durability.
Product Details
| Overall Dimensions | 19.25”W x 23”D x 38.5”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Ash Wood |
| Colors | Autumn Brown |
| Weight | 19.8 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 26″ |
| Seat Width | 17.25″ |
| Seat Depth | 19.25″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Material Cleaning Code | S |
Additional information
| Weight | 19.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19.25 × 38.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Autumn Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Wayne |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Wayne Dining Chair
Wayne Leather Bar Stool
Related products
Davie Counter Height Chair
| Dimensions | 25.75 × 21 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.