3910S – Louis Xvi Side Chair
"*" indicates required fields
Description
Our Louis XVI Side Chair is a replica of the original antique styling with beautiful reeded carvings around the round upholstered back and on the tapered legs. Each frame is carved by hand and then upholstered and finished in your choice of fabric and finish. As the frame is hand carved, minor variations in the carving may be present and contribute to the bespoke beauty of your furniture.
Product Details
| Material | European Beech Solids |
|---|---|
| Back Type | Tight |
| Seat Type | Tight |
| Volume | 16 cft |
| Weight | 36 lb |
| Cartons | 1 |
| Leather | 26 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 1.75 yrd |
Additional information
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 19 × 38 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | White |
| Style | Traditional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.