Kent Slope Arm Manual Recliner
Call for Price
Paramont STOOLS 44534-26WE/1B25KXF4
Call for Price
AE-3366 – Vienna Opera Bench
"*" indicates required fields
Description
“I took a snapshot on my phone of a vintage theater bench during a visit to the Vienna Opera House; then brought the idea back home, and gave the form a dressier leg. But I kept the size small–so European and charming. This would be a fantastic item in pairs, in a hallway or at the foot of a bed.” -Thomas O’Brien
Product Details
| Material | Select Hardwoods |
|---|---|
| Seat Type | Tight |
| Notes | 18 Buttons |
| Volume | 23 cft |
| Weight | 38 lb |
| Leather | 53 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 4.00 yrd |
Additional information
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 50 × 24.5 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Vienna |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.