Back to products
Lincoln End Table
Call for Price
Aries Upholstered Dining Chair with Casters
Barrel-style upholstered dining chair with wraparound back and arms, featuring easy-care fabric and recessed casters for easy movement.
"*" indicates required fields
SKU:
4200-N680
Category: Chairs & Benches
Tags: Aries Natural, Bassett Furniture, Chairs & Benches, Cream
Description
The Aries upholstered dining chair is our unique take on a barrel chair, ready to cocoon you with the comfortable curve of wraparound back and arms. The Aries is completely upholstered in touchable, easy-care fabric to soften the look of your dining area. Choose from Cloud or Pearl performance fabric or Natural polyester shearling. Recessed casters allow for easy movement.
Additional information
| Weight | 42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 25.5 × 33 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Aries Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Aries |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Americana Modern Dining Bench Counter Upholstered 49 In.
Americana Modern Dining Counter Stool 26 In.
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.