St. Armand Square Cocktail Table
$921.00 Original price was: $921.00.$588.99Current price is: $588.99.
Radius - Natural Beauty Quartz Power Swivel Glider Recliner
$1,292.00 Original price was: $1,292.00.$938.99Current price is: $938.99.
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
Upholstered dining side chair in antique gray-white Mercantile White with soft Antwerp 100% linen seat and back. Bronze nailhead trim and traditional styling bring a refined, neutral look to the dining room.
"*" indicates required fields
SKU:
5750-75410-LTWD
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Cream, Fabric:, Hooker Furnishings, Whites/Creams/Beiges
Description
In a lyrical neutral color palette of creams, whites, taupes and grays, the Vitton Side Chair combines the Mercantile White antique gray-white finish with the soft gray Antwerp 100% linen fabric seat and back and bronze decorative nailheads.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Linen |
|---|---|
| Carton Height | 18.00 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 31.90 |
| Carton Width | 45.25 |
| Depth | 25.50 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Antwerp Linen; Fabric Contents: 100% Linen; Cleaning Code: S (Clean with solvent or dry-cleaning product) |
| Height | 41.00 |
| KD | Yes |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Antwerp-Linen-SC |
| Metal Distressing | No |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 20.5 |
| Seat Height | 20 |
| Seat Width | 21 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Side Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 21.00 |
| Wood Distressing Type | Chopping, wormholes, gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Whites/Creams/Beiges |
| Weight | 22 |
Additional information
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Boheme Four Door Media Console
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 60.5 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |
Boheme Garnier Barrel Back Chair
| Weight | 25.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 22.5 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |
Boheme Garnier Barrel Back Counter Stool
| Weight | 28.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 22.5 × 39 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |
Boheme Salvator Media Console
| Weight | 167.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 89 × 28 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.