Boheme Garnier Barrel Back Counter Stool
Call for Price
Casual Dining Boheme Ascension 60in Zinc Round Dining Table
Call for Price
Boheme Four Door Media Console
Four-door media console in heavily distressed antique blue over white oak veneers. Includes adjustable shelves and a ventilated back, and fits up to a 60 in. TV.
"*" indicates required fields
SKU:
5750-55460-BLU
Category: Entertainment Stands
Tags: blue, Blues, Entertainment Stands, Hooker Furnishings, Power
Description
Inspired by the Belgian design aesthetic, the Boheme Four Door Media Console exudes simplicity and authenticity with its heavily distressed antique blue finish with dry brushing and rub through over White Oak Veneers. There’s one adjustable shelf behind each of the four doors, along with a ventilated back panel. Accommodates up to a 60-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 35.75 |
|---|---|
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 162.80 |
| Carton Width | 64.50 |
| Depth | 18.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers |
| Max TV Size | 60″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 60.50 |
| Wood Distressing Type | Distressing on entire case with dry brushing in some areas and rub-through. |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 132 |
Additional information
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 60.5 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Boheme Garnier Barrel Back Counter Stool
| Weight | 28.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 22.5 × 39 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |
Related products
Americana Modern – Cotton 92 In. Tv Console With Hutch, Backpanel And Led Lights
Americana Modern – Denim 76 In. Tv Console
Americana Modern – Dove 92 In. Tv Console
Abode Wagner Four Door Console
Boheme Salvator Media Console
| Weight | 167.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 89 × 28 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.