Americana Modern - Cotton 76 In. Tv Console
Call for Price
Americana Modern – Denim 76 In. Tv Console
"*" indicates required fields
SKU:
AME#76-DEN
Category: Entertainment Stands
Tags: blue, Denim W/ Sable Wood Top, Entertainment Stands, Parker House
Description
Give your living area an instant refresh with the addition of the Americana Modern 76-inch TV Console with Power Center. A tastefully designed media option, it features closed storage, glass doors for media components, and a timeless denim finish accented with a contrasting wood-grain top and metal hardware.
Product Details
| Custom Painted Finish with contrasting Sable wood top | Yes |
|---|---|
| Levelers included to easily level and align your furniture | Yes |
| Slots in Backpanel designed for ventilation and Cord Management | Yes |
| Adjustable wood shelves for design flexibility | Yes |
| Drawers have dovetail joinery with ball bearing glides | Yes |
| Wood Door | Yes |
| Glass door with Wood trim | Yes |
| Each piece of Parker House furniture is unique and features slightly different colorations. Finish colors vary depending on the screen used for viewing. The best way to ensure your furniture matches your expectations is to see it (or a swatch) in person. | Yes |
Additional information
| Dimensions | 18 × 76 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Blue |
| Detail Color | Denim W/ Sable Wood Top |
| Style | Transitional |
| Collection | Americana Modern |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Americana Modern – Cotton Everywhere Console Table
Americana Modern – Denim 92 In. Tv Console With Hutch, Backpanel And Led Lights
Americana Modern – Dove Cocktail Table
Americana Modern Bedroom 2 Drawer Nightstand
Americana Modern Dining Bar Stool 30 In.
Americana Modern Dining Dining Chair Upholstered (2/ctn Sold In Pairs)
Related products
Americana Modern – Cotton 92 In. Tv Console
Americana Modern – Cotton 92 In. Tv Console With Hutch And Led Lights
Americana Modern – Denim 92 In. Tv Console
Americana Modern – Dove 92 In. Tv Console With Hutch, Backpanel And Led Lights
Bella 4-piece Estate Wall
Boheme Salvator Media Console
| Weight | 167.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 89 × 28 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.