Boheme Salvator Media Console
Six-door media console in heavily distressed aged blue with matching hardware over maple veneers. Offers adjustable shelving, a 3-plug outlet, and a ventilated back for up to an 80 in. TV.
"*" indicates required fields
SKU:
5750-55489-BLU
Category: Entertainment Stands
Tags: Blues, Entertainment Stands, Gray, Hooker Furnishings, Power
Description
Inspired by the Belgian design aesthetic, the Salvator Media Console is alluring in its simple sophistication. The finish is a heavily distressed aged blue with dry brushing and rub-through with matching blue painted hardware. There are six doors with one adjustable wood shelf behind each pair of doors, and a three-plug outlet and ventilated back panel. Accommodates up to an 80-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 31.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 207.90 |
| Carton Width | 93.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 28.00 |
| Material Description | Maple Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 89.00 |
| Wood Distressing Type | Distressing on entire case with dry brushing in some areas and rub-through. |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 167.2 |
Additional information
| Weight | 167.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 89 × 28 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Boheme Four Door Media Console
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 60.5 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |
Boheme Garnier Barrel Back Counter Stool
| Weight | 28.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 22.5 × 39 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.