Today’s Hours Getting Hours
Ashford Leather Dining Chair
"*" indicates required fields
Description
Both comfortable and stylish our Ashford dining chair pairs shapely curves with refined channeling and angles for a simplistic yet stunning contemporary design.
Product Details
| Overall Dimensions | 22”W x 23”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Iron |
| Colors | Light Brown |
| Weight | 22 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19″ |
| Seat Width | 20.5″ |
| Seat Depth | 18.5″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 24.5″ |
| Rub Count | 600 |
| Material Cleaning Code | S |
Additional information
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 22 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Ashford |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Cascade Upholstered Curved Back Side Chair
| Brand | Riverside Furniture |
|---|---|
| Color | Beige, White |
| Features | Polyester, Upholstered, Wood |
| Style | Farmhouse |
Harper X-Back Side Chair
| Brand | Riverside Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic, Traditional, Transitional |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.