Aspire Caton Slat Chair
"*" indicates required fields
SKU:
430-638
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Kincaid Furniture, Medium Stain
Description
Featuring a wood seat and back, the Caton Slat Back Dining Chair offers a more casual look for the dining space. And just because it is a wood seat and back, do not assume that the Caton Dining Chair would not be comfortable. In fact, the ergonomically shaped solid wood seat, the designed pitch of the back angle, and the curve of the back make this an excellent chair for extended time together around the table.
Product Details
| Solid Wood – Made using genuine solid wood construction | Yes |
|---|
Additional information
| Dimensions | 24.56 × 19 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Kincaid Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Stain |
| Style | Shaker |
| Collection | Aspire |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
5/0 Aspire Metal Bed – Complete
6/6 Aspire Metal Bed – Complete
Aspire Affinity Cal-king Upholstered Bed – Complete
Aspire Affinity King Upholstered Bed – Complete
Aspire Affinity Queen Upholstered Bed – Complete
Aspire Contour Upholstered Arm Chair
Aspire Contour Upholstered Side Chair
Aspire Landscape Mirror
Related products
Americana Modern Dining Dining Chair Spindle Back (2/ctn Sold In Pairs)
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.