CT2020-SD-FL – Sadie Bench-Sand/Flax
"*" indicates required fields
Description
Our Sadie Bench is crafted of solid Gemalina, rattan, woven cane and upholstery. An open field of half circles created using rattan decorates the top while below that a field of woven case centers the back. The seat is upholstered in a linen like flax colored fabric. Perfect in a foyer or pulled up to one side of a table for bench seating.
Product Details
| Material | Rattan, Mahogany Solids, Cane |
|---|---|
| Notes | Mahogany solids with rattan & caningFlax color upholstery |
| Volume | 28 cft |
| Weight | 30 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 54 × 30 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Cream |
| Style | British Colonial |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.