Today’s Hours Getting Hours
Deaven Upholstered Dining Chair Set Of 2
Call for Price
Reyna Upholstered Accent Chair
Call for Price
Danson Upholstered Dining Chair
"*" indicates required fields
Description
The Danson Dining Chair exudes tailored elegance with its sculptural silhouette. Upholstered in premium fabric, it features angled legs flowing into a padded back and seat, delivering style and comfort for any dining experience.
Product Details
| Overall Dimensions | 19.7”W x 26”D x 33.5”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester |
| Colors | Fallow Ivory |
| Weight | 24 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 20″ |
| Seat Width | 19.75″ |
| Seat Depth | 18″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 50000 |
| Material Cleaning Code | S |
Additional information
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 19.7 × 33.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Fallow Ivory |
| Style | Contemporary |
| Collection | Danson |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Ciao Bella Spindle Back Side Chair
Walnut Grove Arm Chair
| Brand | Stickley Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Traditional |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.