Abigail Leather Club Chair - Ocean Blue
Call for Price
Fonda Leather Dining Chair - Ocean Blue
Call for Price
Fonda Leather Dining Chair – Truffle Brown
"*" indicates required fields
Description
The Fonda Dining Chair collection offers a perfect blend of industrial edge and modern sophistication. Featuring sleek metal frames and luxurious top-grain leather upholstery, these chairs ensure both style and durability. Available in a variety of rich leather hues, Fonda chairs effortlessly complement any dining space while providing unparalleled comfort.
Product Details
| Overall Dimensions | 25.4”W x 24.4”D x 31.9”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Iron |
| Colors | Truffle Brown |
| Weight | 38 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19″ |
| Seat Width | 23.125″ |
| Seat Depth | 20.75″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 26.625″ |
| Rub Count | 12,000- 15,000 |
| Material Cleaning Code | S |
Additional information
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.4 × 25.4 × 31.9 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Truffle Brown |
| Style | Industrial |
| Collection | Fonda |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Fonda Leather Dining Chair
Fonda Leather Dining Chair – Jet Black
Fonda Leather Dining Chair – Ocean Blue
Related products
Americana Modern Dining Bench Counter Upholstered 49 In.
Americana Modern Dining Bench Upholstered 58 In.
Americana Modern Dining Counter Stool 26 In.
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.