HideAway Gordon Maple Dining Chair with Upholstered Seat
Solid silver leaf maple dining chair with a gracefully curved back and round tapered legs; choose wood or upholstered seat.
"*" indicates required fields
The gracefully curving back of the HideAway Gordon Side Chair hints at vintage Danish design while delivering modern style to your dining room. Constructed of solid silver leaf maple, the Gordon boasts round, tapered front legs that offer a light-on-their-feet extension of the chair’s airiness and sleek lines. At home in settings from classic to contemporary, the Gordon offers you the choice of a wood seat or one upholstered in your choice of fabric or leather. Made to your order by Bassett artisans in Virginia, you can choose any BenchMade maple finish to match or complement your table
| Weight | 16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 19 × 39 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Auburn Maple |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Gordon Maple |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Americana Modern Dining Bench Counter Upholstered 49 In.
Americana Modern Dining Bench Upholstered 58 In.
Americana Modern Dining Counter Stool 26 In.
Americana Modern Dining Dining Chair Spindle Back (2/ctn Sold In Pairs)
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.