Today’s Hours Getting Hours
Mayer Leather Dining Chair Set Of 2 - Brown
Call for Price
Orlando Solid Wood Bench - True Natural-charcoal
Call for Price
Orlando Solid Wood Bench
"*" indicates required fields
SKU:
53006058
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Classic Home, Cream, Milk White/Taupe
Description
The Orlando Bench is crafted from durable oak wood, featuring sleek tapered legs and a comfortable polyester woven seat. Its minimalist design and natural wood finish bring warmth and style to any space, whether placed in a hallway, entryway, or as extra seating in the dining area. This bench effortlessly combines functionality with understated elegance, making it a versatile addition to your home.
Product Details
| Overall Dimensions | 62”W x 16”D x 18”H |
|---|---|
| Materials | Oak Wood,Polyester |
| Colors | Milk White/Taupe |
| Weight | 22 lbs |
| Seat Height | 18″ |
| Seat Width | 55.375″ |
| Seat Depth | 16″ |
| Seat Cushion Type | Removable |
| Back Cushion Type | Removable |
Additional information
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 62 × 18 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Milk White/Taupe |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Orlando |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Orlando Solid Wood 4dr Buffet
Orlando Solid Wood 4dr Buffet – True Natural
Orlando Solid Wood Bench – True Natural-charcoal
Orlando Solid Wood Rectangle Console Table
Orlando Solid Wood Rectangle Console Table – Milk White
Orlando Solid Wood Rectangle Console Table – True Natural
Orlando Solid Wood Rectangle Dining Table
Orlando Solid Wood Rectangle Dining Table
Related products
Escape-Coastal Siesta Key Side Chair
| Brand | Universal Furniture |
|---|---|
| Color | Tan, White |
| Features | Wood |
| Style | Coastal |
Verona Chair in Heather Gray & White
| Brand | John Thomas Furniture |
|---|---|
| Color | Grey, White |
| Features | Wood |
| Style | Cottage, Farmhouse |
Harper X-Back Side Chair
| Brand | Riverside Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic, Traditional, Transitional |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.