Pippa Ottoman
Call for Price

Heritage Raised Panel King Bed -Low Footboard - 61299
Call for Price
Paperclip70 CHAIRS 34070-WE/1B60
"*" indicates required fields
Description
Introducing the Paperclip chair by Amisco, celebrating 70 years of timeless design. An iconic piece from the 70s, this limited-edition chair blends retro flair with modern elegance. Available in eight colors, including four exclusive to this model, its sleek silhouette and signature curved lines evoke a nostalgic yet fresh aesthetic, perfect for today’s interiors. Enhance your space with this special piece, a tribute to Amisco’s design legacy.
Additional information
| Dimensions | 16.375 × 17 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Glossy Black |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Paperclip70 |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Paperclip70 CHAIRS 34070-WE/1B10
Paperclip70 CHAIRS 34070-WE/1B11
Paperclip70 CHAIRS 34070-WE/1B12
Paperclip70 CHAIRS 34070-WE/1B24
Paperclip70 CHAIRS 34070-WE/1B25
Related products
Americana Modern Dining Bench Counter Upholstered 49 In.
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.