Alpine Solid Wood 4dr Cabinet
"*" indicates required fields
Description
Redefine your space with the Alpine Cabinet, where timeless design meets eco-conscious craftsmanship. Featuring sleek travertine laminate doors framed in reclaimed pine, this masterpiece shows natural textures making it as sustainable as it is stunning.
Product Details
| Overall Dimensions | 72”W x 18”D x 36”H |
|---|---|
| Materials | Reclaimed Pine,Concrete Laminate |
| Colors | Natural |
| Weight | 198.4 lbs |
| Casegoods Door Quantity | 4 |
| Shelf Interior Dimensions | 31″ x 17″ x 12″ |
| Wire Management Holes | 1 |
| Anti Tip Kit Included | YES |
| Storage Configuration | 4 Door |
Additional information
| Weight | 198.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 36 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Natural |
| Style | Transitional |
| Collection | Alpine |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.