789-805B-W – Details Dining Table Base For Wood Top
"*" indicates required fields
“Beauty is in the details” and that’s where we started when creating the Century Details Custom Dining program. Details Dining allows you to design your Dining Table, mixing and matching bases and tops from a large selection of beautiful forms. Select from over 21 Dining Table Base Styles and then select your top style, glass or wood. If choosing a wood top, you tell us your exact dimension in 1″ increments from 44″-71″. Finally choose your finish and/or fabric selections (on tables where finish options are to make a table that is uniquely your own. With just a few easy steps you have a custom dining table designed by you, made by Century.
Product Details
| Material | Metal, Mozambique Veneers |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | PLEASE NOTE: Not available for use with ROUND wood tops larger than 60″Not available for use with SQUARE wood tops larger than 43″Brushed Brass finish plated stainless steel accents |
| Volume | 13 cft |
| Weight | 67 lb |
| Cartons | 1 |
| Weight | 67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 29 × 29 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Americana Modern Dining Dining Table 88 In. X 42 In. Trestle To 112 In. (24 In. Butterfly Leaf)
Cedar Fork Dining Rectangle Leg Table
Cedar Fork Dining Square Counter Height Table
Rodrigo Counter Table Brown
| Dimensions | 32 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.