Back to products
Dauphine Table Lamp
Call for Price
Amelia Maple Rectangle Dining Table with Leaf
5 Finishes, More Sizes
"*" indicates required fields
SKU:
4022-3660LF1-AUBURN
Category: Dining Tables
Tags: Auburn Maple, Bassett Furniture, Brown, Dining Tables
Description
Invite the family over anytime with this classically styled BenchMade leaf table. Each table comes with a removable 18″ leaf made with your table for a perfect fit. Featuring a tasteful farmhouse style leg, this piece is made for you in any of our BenchMade Maple finish colors, specifically created to show off the fine natural grain of the Maple. Even more company? Also available with a second leaf.
Additional information
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 60 × 30 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Auburn Maple |
| Style | Rustic |
| Collection | Amelia |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Americana Modern Dining Island Counter Height Table 72 In. X 42 In. To 90 In, (18 In Butterfly Leaf)
Crossings Downtown 86″ Rectangular Dining Table
Rodrigo Counter Table Brown
| Dimensions | 32 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.