Heritage Upholstered Bed
Call for Price

Rachel TABLES 50579/25+94887/S4
Call for Price
B1H-301 – Manning Rectangular Dining Table – Brunette
"*" indicates required fields
Description
With a handsome geometric veneer pattern inside a border of quartered figured walnut veneer, the Manning is crafted from Walnut and Poplar solids. A stepped edge around the top is mimicked at the bottom of the base supports. Maximum extension of 128” when expanded with it’s (2) 22” leaves.
Product Details
| Material | Walnut Veneers, Walnut Solids, Poplar Solids |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | Available ONLY as shown: B1H Brunette finishMaximum extension 128″ with two 22″ leaves |
| Volume | 41 cft |
| Weight | 358 lb |
| Cartons | 2 |
Additional information
| Weight | 358 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 84 × 30.25 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.