CA2-301 – Cadence Rectangular Dining Table – Sand Cerused
"*" indicates required fields
Description
The Cadence rectangular table embraces the classic style of a trestle base table, with transparent Lucite legs creating an illusion of elegant suspension, while light bronze metal accents infuse a touch of modern sophistication. Crafted with oak solids and a narrow heart oak veneer on top, 2″ thick, tapering acrylic bases that are supported with antique brass ferrules and an oak stretcher that intersects the acrylic bases and finishes with another antique brass hardware that is capped at the outside this table is exquisite. Expands to 124″ with (2) 22” leaves.
Product Details
| Material | Oak Veneers, Oak Solids, Metal, Acrylic |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | CA2 Sand CerusedMaximum extension 124″ with (2) 22″ leavesTapering acrylic bases with antique brass metal accents |
| Volume | 40 cft |
| Weight | 372 lb |
Additional information
| Weight | 372 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 80 × 30 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Cadence |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.