Leonie Non-extendable table 64577-WE/2548
Call for Price
Calabria Coffee Table
Call for Price
CA2-221 – Cadence Single Drawer Nightstand – Sand Cerused
"*" indicates required fields
Description
Crafted from Oak Solids and Narrow Heart Oak Veneer the Cadence Single Drawer Nightstand features a gallery edged top resting on one, soft close drawer with a recessed, Antique Brass pull and is supported by rounded Antique Brass posts that feature a decorative, banded detail at top and bottom. The Oak base sits off the floor on four square feet. Finished in a Sand cerused color that amplifies the natural grain of the oak.
Product Details
| Material | Oak Veneers, Oak Solids, Metal |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | CA2 Sand CerusedSingle drawer with antique brass metal drawer pull and uprights |
| Volume | 10 cft |
| Weight | 112 lb |
Additional information
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 36 × 30 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Cadence |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
CA2-146 – Cadence Metal Canopy Poster Bed – King 6/6 – Sand Cerused
CA2-205 – Cadence Six Drawer Dresser – Sand Cerused
Related products
Griffith Park Sienna Drawer Nightstand
Griffith Park Sienna Two Drawer Nightstand
Plank Road Blair Nightstand
Sanctuary Bedside Table
| Weight | 78.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 29 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.