Back to products
Slope Arm Slip Cover Chair
Call for Price
CR9-1-108-G-973 – 108″ Guan Slab Dining Table – Textured Metal Base
"*" indicates required fields
Description
“Beauty is in the details” and that’s where we started when creating the Century Details Live Edge program. Details Live Edge allows you to design your Slab Dining Table, Console, Cocktail Table or Desk mixing and matching bases and slab tops from a large selection of beautiful forms. Select from multiple Base Styles and then select your exact slab top. Finally choose your finish to make a table that is uniquely your own. With just a few easy steps you have a custom live edge dining table, console, cocktail table or desk designed by you, made by Century.
Product Details
| Material | Metal, Guanacaste Solids |
|---|---|
| Notes | Guanacaste live edge top with Textured Metal basesNOTE: Guanacaste slabs are a natural product – depth can range from 36″ to 46″ and CANNOT be specified |
| Volume | 69 cft |
| Weight | 485 lb |
Additional information
| Weight | 485 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 108 × 30.25 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Industrial |
| Collection | Metal |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
3949 – Valence Metal Bench
3989 – Dobie Metal Chair
849-308 – Milan Oak Dining Table With Metal Base
CCU-3186-8-F1 – Riposo Swivel Chair – Metal Base
Savoy N-dura Resin Wicker Outdoor Side Chair
Skye N-dura Resin Wicker Outdoor Chaise Lounge
Skye N-dura Resin Wicker Outdoor Woven Bench 44.5 In.
Related products
Americana Modern Dining Dining Table 48 In. Round To 66 In. (18 In. Leaf)
Rodrigo Counter Table Brown
| Dimensions | 32 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.