Harvest Live Edge Rectangle Dining Table
Harvest by BenchMade has a bolder proportion and timeless, relaxed elegance that naturally brings people together. Its 1 3/4″ thick live edge table top has a remarkably unique shape, curvature, and variation, all thanks to nature. Artisans create each tab
"*" indicates required fields
Harvest by BenchMade has a bolder proportion and timeless, relaxed elegance that naturally brings people together. Its 1 3/4″ thick live edge table top has a remarkably unique shape, curvature, and variation, all thanks to nature. Artisans create each table with heart by hand from sustainable Appalachian red leaf maple allowing the beauty of the materials to come through. Baluster style pedestals are joined by a steadying stretcher rail for support and a real sense of permanence. Choose from finishes ranging from greys and whites to deep browns with light distressing. Finish choices available in store. Available in four sizes: 72″, 90″, 108″, and 126″.
| Weight | 266 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 108 × 30 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Greylan Maple |
| Style | Rustic |
| Collection | Harvest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Harvest Rectangle Dining Table
Related products
Americana Modern Dining Dining Table 88 In. X 42 In. Trestle To 112 In. (24 In. Butterfly Leaf)
Cedar Fork Dining Rectangle Leg Table
Rodrigo Counter Table Brown
| Dimensions | 32 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.