Aspen Solid Wood Round End Table
Call for Price
Simone Solid Wood Rectangle Console Table
Call for Price
Larson 96″ Dining Table
"*" indicates required fields
Description
The Larson Dining Table offers a perfect blend of style and sustainability with its FSC® certified reclaimed pine construction. The table’s eco-friendly design highlights the natural beauty of reclaimed wood, making it a timeless and durable centerpiece for your dining space. Ideal for family gatherings or elegant dinners, it brings both functionality and rustic charm to any home.
Product Details
| Overall Dimensions | 96.13”W x 46”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | Reclaimed Pine |
| Colors | Carbon Black |
| Weight | 216.05 lbs |
| Table Top Thickness | 3″ |
| Table Clearance From Floor | 29.735″ |
| Distance Between Legs Front Back | 61.375″ |
| Overhang Front Back | 6.5″ |
| Distance Between Legs Side Side | 6″ |
| Overhang Side Side | 11.9″ |
| Extension | No |
Additional information
| Weight | 216.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 96.13 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Larson |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Larson Solid Wood 2dr Cabinet
Larson Solid Wood 2dr Cabinet – White Wash
Larson Solid Wood 4dr Cabinet
Larson Solid Wood 4dr Cabinet – White Wash
Larson Solid Wood Rectangle Coffee Table
Larson Solid Wood Rectangle Console Table
Larson Solid Wood Tall Cabinet
Related products
Cedar Fork Dining Square Counter Height Table
Rodrigo Counter Table Brown
| Dimensions | 32 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.