Origins Dandridge Rectangle Dining Table with Leaf
Extendable rectangular dining table with a maple-veneered top and solid Silver maple legs. Includes one leaf with matching apron; seats 4–6, or 6–8 with leaves.
"*" indicates required fields
The Origins Dandridge Rectangle Dining Table is designed to accommodate family needs and flexible spaces in chic, modern style. The rectangular table, with its Maple veneered top and solid Silver maple legs and aprons, can easily host family meals or homework sessions. Choose your preferred table width from two options. And when the gang gets oversized, you can add one (included) or two (optional) leaves, allowing the table to morph as needed for your space and lifestyle. The Dandridge table is available in all three of the Origins finishes, as well as in a smaller square table, also with leaf options. The leaves have an apron design that matches the table apron.
| Weight | 142 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 60 × 30 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Origins Sable |
| Style | Modern |
| Collection | Origins |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Origins Dandridge Rectangle Dining Table with Leaf
Origins Dandridge Rectangle Dining Table with Leaf
Origins Dandridge Rectangle Dining Table with Leaf
Origins Dandridge Rectangle Dining Table with Leaf
Origins Dandridge Rectangle Dining Table with Leaf
Origins Phelps Dining Chair with Upholstered Seat
Origins Phelps Dining Chair with Upholstered Seat
Origins Phelps Dining Chair with Upholstered Seat
Related products
Cedar Fork Dining Rectangle Leg Table
Crossings Downtown 86″ Rectangular Dining Table
Rodrigo Counter Table Brown
| Dimensions | 32 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.