Origins Dandridge Rectangle Dining Table with Leaf
Rectangular dining table with a maple-veneered top and solid Silver maple legs for flexible, modern spaces. Includes a matching leaf to expand seating from 4-6 to 8-10 with a seamless apron design.
"*" indicates required fields
The Origins Dandridge Rectangle Dining Table is designed to accommodate family needs and flexible spaces in chic, modern style. The rectangular table, with its Maple veneered top and solid Silver maple legs and aprons, can easily host family meals or homework sessions. Choose your preferred table width from two options. And when the gang gets oversized, you can add one (included) or two (optional) leaves, allowing the table to morph as needed for your space and lifestyle. The Dandridge table is available in all three of the Origins finishes, as well as in a smaller square table, also with leaf options. The leaves have an apron design that matches the table apron.
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 30 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Origins Fog |
| Style | Modern |
| Collection | Origins |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Origins Dandridge Rectangle Dining Table with Leaf
Origins Dandridge Rectangle Dining Table with Leaf
Origins Dandridge Rectangle Dining Table with Leaf
Origins Dandridge Rectangle Dining Table with Leaf
Origins Dandridge Rectangle Dining Table with Leaf
Origins Dandridge Rectangle Dining Table with Leaf
Origins Dandridge Rectangle Dining Table with Leaf
Origins Dandridge Rectangle Dining Table with Leaf
Related products
Americana Modern Dining Dining Table 88 In. X 42 In. Trestle To 112 In. (24 In. Butterfly Leaf)
Cedar Fork Dining Square Counter Height Table
Crossings Eden Rectangular Dining Table
Rodrigo Counter Table Brown
| Dimensions | 32 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.