Leesburg Upholstered Beds
Call for Price
Heirloom Blooms Study Framed Prints, S/4
Call for Price
Owens Oak Oval Dining Table
Solid white oak oval dining table with a 1 in. top and contemporary tapered legs; seats 4-6.
"*" indicates required fields
SKU:
4121-0240C-SUMMERFD
Category: Dining Tables
Tags: Bassett Furniture, Brown, Dining Tables, Summerfield Oak
Description
The Owens oak dining table is one that family and friends will gather around for a lifetime. Handcrafted with heart by BenchMade, it is more than a moment, more than celebration of the past, and more than a vision for the future. Thick 1″ solid white oak panel oval-shaped top pairs timelessly with its contemporary tapered legs. Choose from finishes ranging from greys and whites to deep browns, all lightly distressed. Finish choices available in store. Available in two sizes: 84″ and 102″.
Additional information
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 102 × 30 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Summerfield Oak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Owens |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Cedar Fork Dining Rectangle Leg Table
Crossings Downtown 60” Round Dining Table
Rodrigo Counter Table Brown
| Dimensions | 32 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.