Today’s Hours Getting Hours

Stella Loveseat
Call for Price
Weekender Coastal Living Home Collection Bed
Call for Price
Tavern Round Dining Table
"*" indicates required fields
Description
BenchMade’s round Tavern table delivers design versatility and a choice of sizes with a mix of materials. Tavern offer a classic silhouette with a nod to traditional style. Crafted with heart by hand in solid Appalachian red leaf maple that’s been sustainably sourced. Solid panel top is a hefty 1 13/16″ thick complementing its boldly scaled baluster base. Finish color choices available in store.
About Bassett Furniture
Bassett Furnitures rich heritage is a source of great pride for us. It’s a story that goes back to 1902, when furniture making was shifting from local cabinet makers to larger scale production to keep up with the growth of America. Bassett’s blend of style, comfort and value has been trusted for more than a century and made it one of the most recognizable brands in America. Today, Bassett is passionate about developing fashionable and innovative home furnishings at a great value, as well as offering a number of exceptional services to meet your needs.
Leather Quality
Natural markings give leather character, each hide unique and distinctive.
Upholstery Quality
For more than 100 years, we’ve been perfecting the art of crafting furniture.
Wood Quality
We harvest select Appalachian hardwoods and bring them new life as your furniture.
Additional information
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 54 × 30 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Traditional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Coastal Living Escape Round Glass Table 54″ in Sandbar
| Brand | Universal Furniture |
|---|---|
| Color | White |
| Features | Glass |
| Style | Coastal, Modern |
Summer Hill Round Dining Table
| Brand | Universal Furniture |
|---|---|
| Color | Grey, White |
| Features | Wood |
| Style | Coastal, Farmhouse, Transitional |
Savona Friedrick Dining Table in Versaille
| Brand | American Drew |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Traditional, Transitional |
Owens Maple Counter Dining Table
| Brand | Bassett Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Transitional |
Traditions Traditions Rectangle Dining Table with Two 22-inch leaves
| Weight | 209.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.00 × 78.00 × 30.00 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Traditions |
| Color | Brown |
| Features | Wood, Wood Veneer |
| Style | Traditional |
Emporium Ellsworth Round Dining Table – Complete
| Brand | American Drew |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Traditional, Transitional |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.