
Stella Fabric Chair
Call for Price
Weekender Coastal Living Home Collection Weekender Bed King
Call for Price
Stella Fabric Loveseat
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
The perfect elegant piece to accentuate your home, the picturesque petite roll arms of the Stella loveseat invite you in. Take a seat atop removable and reversible cushions that are supported by our patented Blue Steel Spring system – backed by our lifetime guarantee. Handcrafted with a durable frame and upholstered with careful detail, Stella is designed to last. The tight back and turned wood legs give this quaint loveseat a modern flair. And with two accent pillows in your choice of fabric, elevate your home with the chic style of Stella.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Stella |
|---|---|
| Features | Non-Power, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 33.70 |
| Carton Weight | 95 lb |
| Product Weight | 95 lb |
| Carton Volume | 33.700 |
| Carton Weight | 95.000 lb |
Additional information
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 55 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Stella |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Stella Fabric Chair
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 33 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Stella |
| Features | Fabric |
Stella Fabric Ottoman
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 29 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Stella |
| Features | Fabric |
Related products
EZ1C00 Double Reclining Loveseat
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Recliner |
| Style | Transitional |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.