Serene Lake Framed Prints, S/2
Call for Price
LR-1041-2EM - Hooper Electric Motion Wh Sofa
Call for Price
Waterfall Black Rectangular Dining Table
"*" indicates required fields
Description
The perfect centerpiece for your next dinner party, this gorgeous dining table brings the ultimate in transitional style. The deep ebony finish fits seamlessly with the rich brown base accents for an on-trend color combination. Meticulously crafted from rubberwood solids and oak veneers, this piece is built to be everlasting. Complete with an 18” inch butterfly leaf that extends the table to a vast 100”, you’ll have ample space to host up to eight guests. The graceful namesake waterfall edges give this table true elegance.
Product Details
| Collection | Waterfall |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Type | Dining Tables |
| Carton Volume | 20.262 |
| Carton Weight | 212.000 lb |
| Product Weight | 212 lb |
Additional information
| Weight | 212 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 100 × 30 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Waterfall |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Waterfall Black Buffet
| Weight | 114 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 65 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Waterfall |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.